MARI BELAJAR BERSAMA KAMI

Ahli Kumpulan :

AMALINA BT HASSAN ( PPG/30869/11)

NURAFIDAH BT SAMSUDIN ( 30812/11)

MAIZATUL ESFARGH BT DOLHAN ( 30849/11)

IDA BT NARAWI (PPG/30838/11)


Friday, 16 December 2011

VIDEO PENGAJARAN

Rancangan Pengajaran Harian


Rancangan Pengajaran
Tema : Badan Saya
Subtema : Anggota badan
Tunjang Utama : Perkembangan Bahasa dan Komunikasi

Standard Pembelajaran Utama :
(BM 3.5.1) Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadi perkataan dengan bimbingan

Standard Pembelajaran lain yang disepadukan :
( BM 2.2.1 ) Menyebut semula soalan ransangan yang dikemukakan.
( ST 3.1.2 ) Mengenalpasti bahagian tubuh badan iaitu mata, hidung, mulut, telinga, kening,jari.
( KTI 1.2.7 , KTI 2.1.10 )

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran, murid dapat ;
      - mengenal bahagian tubuh badan dengan tepat.
      - menyebut nama anggota badan.
      - melukis bahgian anggota badan.

Kosa Kata:
Muka, mata,hidung, mulut, jari, telinga.

Peralatan dan Bahan :
Kertas lukisan, pensel, warna .

Set Induksi ( 10 minit )
1. Guru menyuruh murid menyanyikan lagu anggota badan.
2. Guru bersoaljawab dengan kanak-kanak secara individu dan beramai-ramai :
   a) Apakah nama bahagian anggota badan yang ditunjukkan ?
   b) Apa fungsi anggota badan ?
3. Guru memberitahu kanak-kanak bahawa hari ini kita akan mengenal anggota badan.

Aktiviti 1 ( 15 minit )
1. Guru menunjukkan carta anggota badan. 
2. Guru menyebut bahagian anngota badan satu persatu.
3. Murid menyebut bahagian anngota badan dengan bimbingan.

Aktiviti 2 ( 20 minit )
1. Guru menunjukkan gambar perkataan.
2. Guru guru menyebut dan mengeja perkataan.
3. Murid mengeja menikut bimbingan guru.
4. Guru membimbing murid mengeja dan menyebut perkataan beberapa kali.
5. Guru menunjukkan gambar dan perkataan. Murid memadankan gambar dengan perkatan
    yang disebut.
6. Seterusnya guru meminta murid menyebut perkataan dan memadankannya dengan
    bahagian anggota badan sendiri.
7. Aktiviti tersebut diulang beberapa kali.
8. Murid di beri kertas lukisan. Murid disuruh melukis bahagian anggota badan yang telah dipelajari. 


Penutup ( 15 minit )
1. Guru bersoaljawab dengan kanak-kanak tentang apa yang telah mereka telah pelajari hari ini tadi.
2. Guru juga menerangkan kepada murid tenteng fungsi anggota badan.
  a) Apakah yang adik-adik buat hari ini tadi?
  b) Apa kepentingan mata, hidung, mulut?
3. Untuk mengakhiri sesi pengajaran, guru memperdengarkan sebuah lagu ‘Anggota Badan Saya’.

Thursday, 15 December 2011

Storyboard



 




*        Ahli kumpulan terdiri daripada Nurafidah Samsudin, Ida Narawi, Maizatul EsfarghDolhan dan Amalina Hassan.
*        Hasil perbincangan, kami telah memilih Sekolah Kebangsaan Empilla, yang terletak di Kota Samarahansebagai lokasi untuk menjayakan projek KPD3026 pada kali ini.
*        Cikgu Ida Narawi merupakan guru kelas prasekolah yang telah dipilih.  Dia juga telah berjumpa dengan Guru Besar untuk mendapatkan keizinan sebelum kami memulakan sesi p&p.







*        Tema p&p yang kami pilih ialah Diri Saya dan sub-tema pula ialah AnggotaBadan.
*        Memandangkan Cikgu Ida merupakan guru kelas maka dia telah memulakan sesi p&p terlebih dahulu supaya murid-murid   prasekolah ini tidak berasa segan atau takut sekiranya melihat cikgu lain yang mengajar mereka.
*        Sebagai set induksi, Cikgu Ida mengajak murid-muridnya menyanyikan sebuahlagu “Anggota Badan Saya”.


 



*        Seterusnya Cikgu Ida bersoaljawab dgn murid-murid tentang anggota badan yang mereka ketahui.
*        Selain itu, Cikgu Ida juga, meminta murid-murid menyentuh anggota badan yang mereka sebut seperti mata, mulut, tangan dan sebagainya.
*        Selesai slot yang pertama, Cikgu Nurafidah pula mengajar murid-murid mengeja 5 perkataan mengikut tema.  Antara perkataan tersebut ialah mata, mulut, hidung, jari dan kaki. Cikgu Nurafidah mengajar mengeja perkataan dengan menggunakan kad imbasan yang mempunyai suku kata yang bewarna. Kemudian, murid-murid dipilih secara rawak untuk mengenalpasti samaada murid-murid telah mengenal huruf sekaligus membunyikan suku kata dengan betul.







*        Slot seterusnya di sambung oleh Cikgu Amalina dimana beliau mengajar murid-murid untuk memadankan perkataan dengan gambar.   Ini bertujuan mengenalpasti samaada murid telah mengenali anggota badan dengan tepat.
*        Sebagai proses pengayaan, Cikgu Maizatul pula membimbing murid-murid sekali lagi menunjukkan anggota badan yang disebut dengan betul.  Kemudian menjelaskan apakah fungsi anggota badan tersebut dan kepentingannya kepada manusia.
*        Sebagai set refleksi, Cikgu Ida memberi latihan kepada murid-murid iaitu melukis 5 anggota badan yang dipelajari seterusnya membuat penilaian kendiri bersama murid-muridnya.

 








*        Gambar kenangan bersama murid-murid kelas Prasekolah Sekolah Kebangsaan Empila setelah selesai proses p&p.
*        Murid-murid seronok didatangi oleh guru-guru baru walaupun hanya mengajar mereka dalam masa yang singkat.  Namun objektif pada hari tersebut tercapai iaitu murid-murid sudah mengenali anggota badan, pandai mengeja dan melukis gambar dengan baik walaupun tidak cantik seperti lukisan orang dewasa.






 


*        Alhamdulillah, akhirnya projek KPD3026 ini berjaya dilaksanakan seperti yang dirancang.
*        Kami sangat teruja untuk menyiapkan projek kumpulan ini dengan bersungguh-sungguh dan terbaik.